Vertraging in parlementaire goedkeuring
De federale regering had in de programmawet van 27 mei 2025 voorzien dat het tijdelijke btw-tarief van 6% permanent zou worden vanaf 1 juli 2025. Maar door amendementen van de oppositie en een bijkomend adviesverzoek aan de Raad van State liep de goedkeuring in het parlement vertraging op. De stemming over de wet is intussen uitgesteld tot volgende week. In afwachting van de publicatie van de wet in het Belgisch Staatsblad ontstond onduidelijkheid over welk btw-tarief van toepassing was voor facturen die na 1 juli worden uitgereikt. Juridisch gezien zou het standaardtarief van 21% gelden zolang de nieuwe regeling niet in werking is getreden.

Tussenkomst van Minister Jambon
Tijdens het Kamerdebat op 9 juli kondigde minister Jambon aan dat er een administratieve tolerantie komt. Die laat toe dat het verlaagde tarief van 6% toch blijft gelden voor leveringen tussen 1 juli 2025 en de latere officiële publicatie van de wet. “Het gaat om een belangrijke steunmaatregel om gezinnen te helpen een betaalbare en energiezuinige woning te kopen,” aldus de minister
De regeling is van belang voor bouwheren, projectontwikkelaars en kopers die momenteel bezig zijn met projecten onder de regeling sloop en heropbouw. Zonder deze ingreep dreigden geplande leveringen tijdelijk onder het hoge btw-tarief te vallen.
Geen Koninklijk Besluit, wel publicatie op website
De administratieve tolerantie wordt niet formeel vastgelegd via een circulaire of Koninklijk Besluit. In plaats daarvan zal de FOD Financiën een online publicatie doen om de tolerantie officieel te communiceren. De publicatie van de programmawet in het Belgisch Staatsblad wordt verwacht rond 27 juli 2025. Tot dan blijft de administratieve tolerantie van kracht, mits voldaan wordt aan alle toepassingsvoorwaarden van de 6%-regeling.
Wat betekent dit in de praktijk?
Voor bouwprofessionals betekent dit dat zij opnieuw zekerheid hebben:
- Facturatie van nieuwbouwwoningen na afbraak kan doorgaan aan 6% btw.
- Er hoeft niet gewacht te worden op de wetgeving om het tarief toe te passen.
- Er moet uiteraard wel worden voldaan aan de bestaande voorwaarden van de regeling.
Meer informatie?
Heeft u nog vragen over hoe deze tolerantie van toepassing is op uw dossier? Neem dan contact op met onze specialisten.